Uchodźca wśród imigrantów
Uchodźca wśród imigrantów
RYS. ROCH FOROWICZ
ADAM BERNATOWICZ, ANNA RUTKIEWICZ
Na państwie ciąży obowiązek wprowadzenia takich regulacji prawnych, które sprawią, że prawdziwy uchodźca uzyska swój status bez zbędnej zwłoki.
Na przełomie lat 80. i 90., gdy Polska rozpoczynała definiowanie celów i zasad działania instytucji demokratycznych, w tym instytucji ochrony praw człowieka, kraje zachodniej i północnej Europy od kilku już lat obciążone były procedurami azylowymi. Nikt już wówczas nie miał wątpliwości, że odbieranie - po latach udziału imigrantów w budowie dobrobytu - legalnych możliwości napływu z biednych regionów świata spowodowało napór na "azylowe drzwi imigracji".
Niepowodzenie rewizji konwencji genewskiej z 28 lipca 1951 r. odnoszącej się do statusu uchodźców skierowało wysiłki polityków na inne tory. Poszanowanie dla postanowień tego podstawowego instrumentu ochrony uchodźców przybrało formę programów tworzenia i wdrażania regulacji ograniczających nadużycia i negatywne cechy systemu. Dokonywało się to zarówno w wymiarze krajowym, jak i w ramach porozumień grup państw. Do pierwszej kategorii można zaliczyć zmiany w niemieckim prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta