Przerwa w firmie; Musi się zmienić cel
- Przerwa w firmie
- Musi się zmienić cel ZAPOWIADAMY
O podatkowych konsekwencjach wznowienia działalności, szczególnie w odniesieniu do amortyzacji, napiszemy w DOBREJ FIRMIE za tydzień.
Prawo gospodarcze nie zna zawieszenia działalności
Przerwa w firmie
Przepisy podatkowe nie znają zawieszenia funkcjonowania firmy. Nie zna jej również prawo działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo albo się prowadzi, albo likwiduje.
Skutki likwidacji są unormowane w prawie podatkowym dość szczegółowo (pisaliśmy o nich już w DF z 27 marca br., pokazując efekty likwidacji spółki cywilnej). Rozmiary działalności można jednak z różnych względów ograniczyć, np. przerwać ją na czas urlopu czy choroby. Taka przerwa ma w praktyce rozmaite konsekwencje, gdy chodzi o rozliczenia z fiskusem, zależnie od formy opodatkowania przedsiębiorcy.
Jeśli ustaną dochody (przychody), opodatkowani na zasadach ogólnych nie będą mieli obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy, a ryczałtowcy - ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Inaczej rzecz wygląda, gdy chodzi o objętych kartą podatkową.
Na zasadach ogólnych
Dla opodatkowanych na zasadach ogólnych, obowiązanych prowadzić księgę przychodów i rozchodów, przerwa oznacza
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta