Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atak w cyberprzestrzeni

27 września 2001 | Nauka i Technika | ZZ
źródło: Nieznane

Terroryzm internetowy - wojna za linią frontu

Atak w cyberprzestrzeni

MICHAł KORSUN

PIOTR KOśCIELNIAK

Jeszcze nigdy nie rozważano z taką powagą możliwości przeprowadzenia terrorystycznego ataku lub nawet informatycznej wojny za pomocą Internetu, jak się to czyni teraz - w obliczu konfliktu z Talibami i Osamą bin Ladenem. Tymczasem wysoko rozwinięte kraje same dały terrorystom broń do ręki - wdrażając Internet i opierając na nim ogromną część swoich systemów komunikacyjnych i zarządzania danymi.

Taka jest smutna prawda - to Stany Zjednoczone i rozwinięte kraje Europy i Azji są najbardziej narażone na cyberatak. Ewentualny informatyczny odwet, którym straszą amerykańscy hakerzy uderzy w próżnię - Afganistan jest bowiem elektroniczną pustynią - bez Internetu, bez sieci komórkowych i z nieco ponad 30 tys. linii telefonicznych. Tymczasem infrastruktura informatyczna całego świata zachodniego jest praktycznie otwarta i bezbronna wobec ataków hakerów.

Nie ma tygodnia, w którym nie pojawiłby się w Internecie nowy, groźniejszy od poprzedniego wirus komputerowy lub najważniejsze agencje rządowe nie musiałyby odpierać ataku włamywaczy. Dowiadujemy się co kilka dni o kolejnych elektronicznych włamaniach do banków, firm telekomunikacyjnych czy najważniejszych serwisów internetowych. Zwykle winę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2429

Spis treści
Zamów abonament