Co miesiąc konsultacje o bezpieczeństwie
- Czy Rosja stanie się naszym sojusznikiem w NATO? - analiza Co miesiąc konsultacje o bezpieczeństwie
(C) REUTERS
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
Unia Europejska i Rosja będą przynajmniej raz w miesiącu konsultowały się w sprawach bezpieczeństwa. Stworzą też warunki do zwielokrotnienia importu rosyjskiej energii do Europy - to najważniejsze postanowienia wczorajszego spotkania prezydenta Władimira Putina z przywódcami "15" w Brukseli. Od sekretarza generalnego NATO Putin usłyszał, że w przyszłym roku sojusz podejmie decyzję o przyjęciu nowych członków, choć nie wiadomo, ilu i jakich.
Belgijski premier Guy Verhofstadt, który przewodzi do końca roku pracom Unii, nazwał go "gigantycznym krokiem" na drodze do zacieśnienia współpracy zjednoczonej Europy i Rosji.
Największe zmiany dotyczą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Rosji udało się wczoraj poczynić istotny postęp w realizacji tradycyjnego celu Moskwy: osłabienia więzi między Europą i Stanami Zjednoczonymi w sprawach obrony. Regularne konsultacje między Rosją i "15" w tej sprawie mają, zdaniem prezydenta Putina, doprowadzić do powołania stałej, rosyjsko-unijnej organizacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w całej Europie. "Obecny system nie zdał egzaminu,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta