Osobowe wróciły do łask fiskusa
Leasing według nowych zasad
Osobowe wróciły do łask fiskusa
- Przykład
Zasady zmieniły się 1 października dotyczące opodatkowania leasingu. W poprzednich wydaniach DOBREJ FIRMY (25 września i 2 października br.) wyjaśnialiśmy, na czym polegają zmiany w opodatkowaniu leasingu. Dziś piszemy o tego typu umowach, ale tylko w odniesieniu do samochodów osobowych.
Przypomnijmy, że nowe przepisy odnoszą się tylko do umów zawartych 1 października br. lub później. Jeśli ktoś podpisał umowę wcześniej, to stosuje się do niej stare przepisy.
Przed nowelizacją
Generalnie podatnik, który zawiera umowę leasingu samochodu, ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu albo raty leasingowe, albo odpisy amortyzacyjne. Wszystko zależy od tego, do czyjego majątku zaliczany jest samochód: leasingodawcy czy leasingobiorcy. Do tej pory regulowało to rozporządzenie ministra finansów z 6 kwietnia 1993 r.
Jeżeli przez cały czas umowy samochód był zaliczany do majątku firmy leasingowej (leasingodawcy), to taką umowę przyjęło się nazywać leasingiem operacyjnym. To ona go amortyzowała i zaliczała odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodu (pamiętając o ograniczeniach dotyczących odpisów gdy wartość samochodu przekraczała 10 tys. euro).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta