Przywracanie sensu
Przywracanie sensu
W ciągu dziesięciu lat liczba popełnianych przestępstw w Polsce wzrosła zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca przeszło dwukrotnie, a od 1970 roku blisko trzykrotnie. Wzrostu przestępczości nie można rozpatrywać w izolacji. Jest on symptomem znacznie szerszego zjawiska: zaniku czy też rozpadu kapitału społecznego.
Kapitał społeczny, czyli zestaw pewnych elementarnych wartości, takich jak uczciwość i prawdomówność, wywiązywanie się z umów, dotrzymywanie słowa, wzajemność w stosunkach z innymi i pamięć o obowiązkach, jest podstawą istnienia każdej grupy społecznej. W stosunkach gospodarczych jego znaczenie jest porównywalne, a kto wie, czy nie ważniejsze od kapitału ekonomicznego i ludzkiego, jeśli bowiem jego zabraknie, kapitał ludzki i finansowy też ulegają rozpadowi. A w przeciwieństwie do tych ostatnich kapitału społecznego nie można importować.
Kapitalizm i demokracje nie przypadkiem były budowane na purytańskim etosie uczciwości. Współczesne przykłady państw, w których system kapitalistyczny czy ustrój demokratyczny próbuje się budować bez kapitału społecznego, potwierdzają, że bez pewnego jego zasobu jest to niemożliwe.
Miary kapitału społecznego
O aktualnym stanie kapitału społecznego, oprócz codziennej obserwacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta