Czytelnicy pytają o czas pracy
Czytelnicy pytają o czas pracy
Podczas wczorajszego dyżuru w redakcji Elżbieta Szemplińska, specjalistka z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, udzielała wyjaśnień na temat czasu pracy. Po raz kolejny potwierdziło się, że to jeden z najtrudniejszych tematów prawa pracy. Sytuację dodatkowo skomplikował fakt, że 1 maja tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów. Tak więc docelowo od 2003 r. podstawowe normy czasu pracy mają wynosić 8 godzin na dobę oraz - przeciętnie - 5 dni i 40 godzin tygodniowo. Dochodzenie do tych limitów nastąpi jednak stopniowo. Do końca tego roku pracownicy będą przychodzić do zakładów codziennie na 8 godzin oraz średnio na 5 dni i 42 godziny tygodniowo, a w przyszłym - odpowiednio na 8 godzin, 5 dni i 41 godzin.
Ciąża i dzieci
Jestem kadrową w małym zakładzie krawieckim. Od 1 maja, po zmianach przepisów, większość naszej załogi pracuje po 8 godzin i 24 minuty przez 5 dni w tygodniu. Jak mam wyegzekwować pracę w pełnych limitach od ciężarnych i opiekunów małych dzieci, którzy zasłaniają się tym, że prawo pozwala im pracować tylko 8 godzin dziennie?
Ciężarna nie może pracować dłużej niż 8 godzin na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta