Pięć lat i siedem miesięcy w areszcie
Kamienie milowe
Pięć lat i siedem miesięcy w areszcie
Marek Antoni Nowicki
U życie siły fizycznej wobec osoby pozbawionej wolności nie usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami jest nieludzkie i poniżające. Potrzeby śledztwa i trudności w zwalczaniu terroryzmu nie mogą usprawiedliwiać naruszenia integralności fizycznej. Nie można przetrzymywać oskarżonego w areszcie zbyt długo i bez wystarczająco ważkich powodów, a postępowanie sądowe musi być zakończone w rozsądnym terminie.
Korsykanin Feliks Tomasi był właścicielem sklepu, a jednocześnie aktywnym działaczem organizacji na rzecz niepodległości Korsyki. W marcu 1983 r. aresztowano go w związku z podejrzeniem, iż wziął udział w ataku na ośrodek wypoczynkowy Legii Cudzoziemskiej. Przeprowadziło go kilku zamaskowanych napastników. Dwie osoby poważnie zraniono postrzałami, jedna z nich z marła. Następnego dnia nielegalny Front Narodowy na Rzecz Wolności Korsyki w ziął na siebie odpowiedzialność za ten atak oraz za dwadzieścia cztery zamachy bombowe, do których doszło tej samej nocy.
Tomasi został skarżony o morderstwo z premedytacją, usiłowanie zabójstwa oraz nielegalne posiadanie broni, a także poważne naruszenie porządku publicznego połączone z zastraszaniem i sianiem terroru. Wyrok zapadł dopiero w październiku 1988 r. -- sąd go uniewinnił i natychmiast zwolnił....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta