Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równość nie wyłącza różnicowania

08 grudnia 1994 | Prawo | DP

Fundacja Helsińska edukuje

Równość nie wyłącza różnicowania

"Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość -- sprawiedliwość". Tak chciał poeta. Trawestując Tuwima możemy życzyć sobie, by równość zawsze równość znaczyła. Nic z tego. Są różne prawa, różne sprawiedliwości i różne równości, mimo to wszystko to jest "sprawiedliwe" i nie kryje się za tym żaden podstęp. Nie są to pojęcia "zmienione chytrze przez krętaczy" (także "Kwiaty polskie") .

Dlaczego o tym piszemy? Otóż pozwoliliśmy sobie nie zgodzić się ze zdaniem "Najwyższego Czasu" (nr 53/ 93 "Nie tylko ojczysty, ale lepszy") , iż "wprowadzenie do systemu prawnego kategorii mniejszości narodowych jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości". Chodziło o rozporządzenie ministra edukacji narodowej o edukacji dla mniejszości narodowych. W tekście "Jaka równość dla mniejszości narodowych? " przytoczyliśmy kilka fragmentów z różnych międzynarodowych dokumentów na udowodnienie tezy, że prawa mniejszości narodowych sprzeczne z zasadą równości nie są, wprost przeciwnie. Doczekaliśmy się repliki red. Michałkiewicza: "Małych naciągamy" w nr 23/ 94 "Najwyższego Czasu".

Stanisław Michałkiewicz cytuje tam fragment...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 343

Spis treści
Zamów abonament