Bez koncepcji
Rosyjska polityka zagraniczna pełni rolę narzędzia w zmaganiach wewnętrznych
Bez koncepcji
Kazimierz Dziewanowski
Na temat polskiej polityki wschodniej napisano już i powiedziano wiele. Często były to uwagi krytyczne, czemu nie należy się dziwić, bo każdą politykę można zawsze prowadzić lepiej.
Dziś spójrzmy na sprawę z innej strony. Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie: jaką politykę w stosunku do Polski (i innych krajów Europy Środkowowschodniej) ma Rosja? Odpowiedź jest istotna, bo możliwości polskiej polityki wschodniej zależą co najmniej w połowie od tego, jakie są zamierzenia Rosji w stosunku do Polski. Zależą o d tego, czego chce Rosja. Tymczasem obraz polityki rosyjskiej rysuje się niejasno, a czasem nawet trudno dopatrzeć się w nim wyraźnej logiki.
W ostatnich trzech latach po stronie pozytywnej widnieje przede wszystkim jeden wyraźny, jasny fakt: zawarcie porozumienia o wycofaniu wojsk z Polski i jego terminowa realizacja. Fakt ten poprzedziły długie rokowania, w których nie brakowało momentów burzliwych. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę warunki, w jakich to się odbywało,
różnice emocjonalne
ocen tego wycofania, wstrząs, jaki przeżyli ludzie stojący na czele tak niegdyś potężnej Armii Radzieckiej, która uważała się za wyzwolicielkę, to trzeba uznać, że wszystko odbyło się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta