Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

08 grudnia 1994 | Gazeta | EO

Informacje

5NR 285(3934) 8 grudnia 1994

ANALIZY -- OPINIE --KOMENTARZE

Bardzo dobrze, że zaczyna się ożywiać dyskusja nad podstawowymi założeniami przyszłej konstytucji, czego dowodem choćby jakże trafny i wnikliwy a rtykuł Piotra Winczorka "Dobro wspólne" ("Rz" nr 273 z 24 listopada br. ), podbudowujący teoretycznie artykuł 2 projektu konstytucji w podkomisji podstaw ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego Komisji Konstytucyjnej pracującej pod przewodnictwem posła Ryszarda Bugaja.

Można w pełni podpisać się pod tezą autora, że wprowadzenie do konstytucji pojęcia "dobro wspólne" nie powinno mieć wyłącznie dekoracyjnego charakteru. Ma on zdefiniować istotę polskiej państwowości, określając relacje między obywatelem a państwem. Zdefiniowanie istoty państwa jako dobra wspólnego jego obywateli pozwala rozumieć to państwo w odbiorze społecznym jako wspólnotę zbudowaną na zasadach solidarności i współpracy, a nie na zasadach powszechnej rywalizacji i walki wszystkich ze wszystkimi. Państwo jest wysokim dobrem, tym wyższym, i m lepszą opiekę zapewnia swoim o bywatelom i chronionym przez nie wartościom. Nie może być więc postrzegane przez o gół obywateli wyłącznie, jak pisze Piotr Winczorek, jako piramida u rzędów i i nstytucji władczych, oddzielonych od obywateli lub stojących ponad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 343

Spis treści
Zamów abonament