Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fabryki złotych myszy

12 grudnia 1994 | Nauka i Technika | ZW

Fabryki złotych myszy

Laboratoryjne myszy coraz rzadziej przypominają gryzonie, które od lat na całym świecie wykorzystywane są do badań. Są całe czarne, nakrapiane, w prążki albo całkowicie pozbawione sierści i okropnie pomarszczone. To efekt manipulacji genetycznych. Badacze od kilku lat intensywnie wykorzystują je do uzyskania nowych leków i jeszcze skuteczniejszych metod terapii w walce z najgroźniejszymi schorzeniami atakującymi ludzi: chorobami genetycznymi, układu krążenia czy nowotworami.

Zmienione myszy różnią się nie tylko wyglądem. To najmniej ważne. Najcenniejsze cechy mają pod skórą: zmienione geny, które sprawiają, że rozwija się u nich cukrzyca, arterioskleroza, mukowiscydoza i wiele innych chorób. Według potrzeb, niemal na zamówienie. A wszystko po to, by sprawdzić, jak i co wywołuje choroby, jaki mają przebieg i jak można zahamować ich rozwój lub im zapobiec. Tak tłumaczą te eksperymenty specjaliści w obawie przed atakiem obrońców praw zawierząt. Uważają, że obecnie nie ma lepszego sposobu zbadania mechanizmu rozwoju wielu schorzeń. Dla dobra ludzkości.

Defekt w płucach

Nie będziemy wdawać się w te dyskusje. Jeszcze przyjdzie na nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 346

Spis treści
Zamów abonament