Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W związku z denominacją

12 grudnia 1994 | Prawo | KJ

W związku z denominacją

Rozmowa z wiceministrem finansów prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim

Minister finansów przedłużył termin złożenia deklaracji podatkowej za listopad 1994 r. do 10 stycznia 1995 r. W jakich złotych będzie składana ta deklaracja: w nowych czy starych?

Najpierw chciałbym wyjaśnić pewną różnicę. Otóż w nowych aktach prawnych podatnicy spotkają się z pojęciami: "stary złoty" i "złoty". W sensie prawnym nie istnieje pojęcie "nowy złoty". My jednak, dla ułatwienia zrozumienia trudnych zagadnień związanych z denominacją, będziemy posługiwać się w wywiadzie o kreśleniami: "stary złoty" i u mownym -- "nowy złoty".

Teraz odpowiedź na pytanie. Jeżeli deklaracja za listopad została złożona w grudniu br. , powinna być w całości wyrażona w starych złotych, jeżeli w styczniu (do 10 dnia tego miesiąca) , to kwoty zobowiązań podatkowych oraz zwrotu różnicy podatku będą musiały być wyrażone zarówno w starych, jak i nowych złotych.

Czy ta sama zasada ma dotyczyć deklaracji za grudzień 1994 r. , którą podatnicy będą składać do 25 stycznia 1995 r. ?

Tak, ale z pewnym wyjątkiem. Jeśli deklaracja będzie zawierała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, należy ją również podać w starych i nowych złotych. Deklaracje z a kolejne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 346

Spis treści
Zamów abonament