Usprawnienie pracy policji czy rezygnacja ze ścigania drobnych przestępstw
Usprawnienie pracy policji czy rezygnacja ze ścigania drobnych przestępstw
Przyjmując zawiadomienie o przestępstwie, policja musi wszcząć dochodzenie, co oznacza wypełnianie coraz to nowych dokumentów
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
SŁAWOMIR WIKARIAK
Policja uważa, że dzięki wprowadzeniu trybu rejestrowego, na ulicach całego kraju przybyłoby dziennie od 10 tys. do 13 tys. policjantów. Przeciwnicy obawiają się, że policja nie będzie robiła nic, by wykrywać drobne przestępstwa.
Wprowadzenie trybu rejestrowego przy zgłaszaniu drobnych przestępstw przeciwko mieniu zapowiedział premier Leszek Miller w expos?. Nad tym pomysłem będzie się też zastanawiał prezydencki zespół kodyfikacyjny.
Nie jest to pomysł nowy, policja forsuje go od 1997 r. Przygotowany przez nią projekt dotyczy drobnych przestępstw przeciwko mieniu o wartości nie przekraczającej trzech najniższych pensji (kradzieże, włamania i niszczenie mienia) i tylko tych, których popełnienie nie wiązało się z użyciem przemocy. Przyjmując zawiadomienie o takim przestępstwie, policjant ograniczałby się do wypełnienia gotowego formularza, który zawierałby m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta