Środki trwałe i odpisy z tytułu utraty wartości
Co się zmienia od 1 stycznia 2002 r.
Środki trwałe i odpisy z tytułu utraty wartości
Z początkiem stycznia 2002 r. wchodzi w życie uchwalona 9 listopada 2000 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości (tekst ujednolicony) . Tydzień temu wyjaśnialiśmy, na czym polegają zmiany w definicji aktywów i zobowiązań i jak się do nich dostosować. Dziś o zmianach w amortyzacji składników majątku wykorzystywanych w działalności operacyjnej.
Środki trwałe, wartości niematerialne i prawne mogą być pozyskane przez jednostkę przez nabycie (zakup) gotowego składnika aktywów, budowę we własnym zakresie (środki trwałe w budowie) lub też przez zawarcie umowy leasingu.
Niezależnie od kwalifikacji prawnej umowy, jeśli w wyniku jej wykonania następuje przekazanie kontroli nad składnikiem aktywów korzystającemu (leasingobiorcy), to w aktywach korzystającego pojawia się obcy składnik majątkowy, który podlega amortyzacji na takich samych zasadach jak własne środki trwałe. Nie ma tutaj znaczenia, że prawo własności w okresie trwania takiej umowy pozostaje po stronie finansującego (leasingodawcy).
Przyjęty w znowelizowanej ustawie format bilansu pozwala uzyskać znacznie więcej informacji niż dotychczas obowiązujący. Aktywa są prezentowane w podziale na aktywa trwałe i obrotowe, a pasywa w podziale na kapitał własny oraz zobowiązania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta