Rzeczpospolita Czytelników
- Prawo pracy
- Prawo energetyczne
- Prawo mieszkaniowe
- Prawo ubezpieczeń społecznych
- Prawo spadkowe
Prawo pracy
Mieszkamy w małym mieście, pracujemy w niewielkiej firmie, której wiedzie się nie najgorzej. Uważamy, że przedsiębiorca powinien podzielić się z załogą osiąganym zyskiem, zwłaszcza że mamy niskie pensje. W sąsiednim zakładzie hutniczym pracownicy dostają np. wyższe wynagrodzenie za czas choroby, ponieważ wynegocjowali takie postanowienia w układzie zbiorowym. My też chcemy to zrobić. Jak mamy się do tego zabrać: powołać własną organizację związkową czy zgodzić się na propozycję związku z huty, który chce nas reprezentować wobec naszego pracodawcy?
Andrzej Pancer, zastępca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej:
Podczas negocjacji w sprawie zawarcia układu zbiorowego (uzp) pracownicy mogą być reprezentowani tylko przez organizację związkową zrzeszającą osoby zatrudnione u danego pracodawcy. Brak w firmie takiej organizacji uniemożliwia zawarcie uzp, nawet gdy chęć reprezentacji jej pracowników wyrazi organizacja związkowa z innego zakładu.
Jest jednak wyjście: osoby zatrudnione w małych przedsiębiorstwach mogą utworzyć międzyzakładową organizację związkową, zrzeszającą pracowników
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta