Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzime technologie w CERN

26 listopada 2001 | Nauka i Technika | KF

Budowa superakceleratora

Rodzime technologie w CERN

W Europejskim Centrum Fizyki Cząstek CERN pod Genewą zostały uruchomione serwery dostarczone przez wrocławską firmę JTT SA. Przeznaczone są do obróbki danych eksperymentalnych, pochodzących z budowanego obecnie akceleratora protonów Large Hadron Collider (LHC). Trzeba podkreślić, że LHC jest największą na świecie inwestycją służącą nauce.

Energia akceleratora - LHC - wyniesie 14 TeV, a liczba danych, które będą na bieżąco przetwarzane podczas jego pracy, jest porównywalna z liczbą informacji, jaka byłaby przekazywana, gdyby w tym samym momencie każdy mieszkaniec Ziemi rozmawiał przez telefon równocześnie z dwudziestoma osobami. Właśnie ze względu na niespotykane dotychczas ilości danych, które będą musiały być na bieżąco filtrowane, przetwarzane i zapamiętywane, w CERN rozwijają się obecnie zupełnie nowe systemy komputerowe, a polskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2479

Spis treści
Zamów abonament