Standardy już przyswojone
Ośrodek Informacji Rady Europy
ZBIGNIEW CICHOŃ
Polska została przyjęta do Rady Europy 26 listopada 1991 r. Jest to największa europejska organizacja międzynarodowa - skupia obecnie 41 państw - zajmująca się najważniejszymi problemami nurtującymi społeczność europejską, w szczególności ochroną praw człowieka, umacnianiem demokracji i państwa prawa.
Spośród wielu konwencji Rady Europy najważniejsza jest niewątpliwie europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: konwencja), ratyfikowana przez Polskę 19 stycznia 1993 r. Organem sądowym rozstrzygającym na mocy tej konwencji spory osób fizycznych i prawnych, organizacji pozarządowych przeciwko państwom członkowskim, jak również spory między państwami członkowskimi jest Europejski Trybunał Praw Człowieka (Trybunał) w Strasburgu. Jego orzecznictwu Polska poddała się 1 maja 1993 r.
Po kilkudziesięciu latach systemu totalitarnego i po dalszych czterech przygotowań każdy, kto uważa się za ofiarę naruszenia jego praw wymienionych w konwencji lub którymkolwiek protokole dodatkowym, może złożyć skargę przeciwko Polsce i prowadzić w Strasburgu proces jako równorzędna strona państwa, a nie jako jego poddany. Dzisiaj uznajemy to za oczywistość, a skarżący traktują Trybunał nawet jako kolejną instancję postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta