Stan wojenny - nowa mitologia?
Stan wojenny - nowa mitologia?
RYS. LESZEK OŁDAK
BP ADAM LEPA
Obchodzona w tych dniach rocznica wprowadzenia stanu wojennego budzi pesymistyczne odczucia. Okazuje się bowiem, że wielu Polaków akceptuje brutalne i despotyczne działania ówczesnych władz. Jak doszło do tego, iż jedna z tragedii narodowych, porównywalna z rozbiorami i okupacją, dwadzieścia lat później znalazła uznanie znacznej części społeczeństwa? To sygnał, obok którego nie wolno przejść obojętnie - z szacunku do prawdy i z myślą o przyszłości młodego pokolenia.
Po 1989 roku były już takie sygnały, które zlekceważyliśmy. Pierwszy był casus Stana Tymińskiego, który ujawnił groźny syndrom Polaków. Choć był szokujący, nie zachęcił do wysnucia wniosków na przyszłość. Historia uczy, że bagatelizowanie ważnych spraw publicznych rodzi w następstwie bardzo złe skutki. Działa tu niebezpieczne prawo przyspieszonej eskalacji. Dlatego wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" (Andrzej Kaczyński "Rozdwojona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta