Przełożony dyscyplinarny bliżej
Przełożony dyscyplinarny bliżej
RYS. JACEK FRANNKOWSKI
ŻANETA SEMPRICH
Żołnierz ma przełożonego zwykłego i dyscyplinarnego. Ten drugi może wszcząć wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Od nowego roku będzie nim każdy dowódca plutonu.
Obowiązująca od 1 stycznia 2002 r. znowelizowana 20 lipca 2001 r. (Dz. U. nr 85, poz. 925) ustawa z 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej definiuje to jasno: przełożony to "żołnierz lub osoba nie będącą żołnierzem, którym na mocy przepisu prawa, rozkazu lub decyzji podporządkowano żołnierza", przełożony dyscyplinarny - "przełożony, którego przepisy ustawy upoważniają do wszczynania postępowania dyscyplinarnego". Jest jeszcze "wyższy przełożony dyscyplinarny". Tego z kolei przepisy ustawy "upoważniają do rozpoznawania odwołania wniesionego od orzeczenia, decyzji lub postanowienia przełożonego dyscyplinarnego albo orzeczenia organu wojskowego uprawnionego do wymierzenia kary dyscyplinarnej, wydanych w pierwszej instancji, oraz do podejmowania innych czynności w sprawach dyscyplinarnych".
Dotychczasowe przepisy ustawy zostały w wojsku przyjęte zdecydowanie źle. Mówiono także, że uniemożliwiają prowadzenie dyscyplinarek.
- Utrudnienia proceduralne to efekt m.in. zbyt wielkiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta