Zawiązywanie umów i zwalnianie
Na pytania czytelników odpowiada Waldemar Gujski, adwokat jednej z warszawskich kancelarii prawniczych
Zawiązywanie umów i zwalnianie
Jesteśmy przedsiębiorstwem, które zajmuje się tworzeniem stron internetowych i przenoszeniem gotowych stron www. na nasz serwer. Mamy zamiar zatrudnić osoby, które będą wyszukiwały klientów i wykonywały te właśnie usługi. Czy możemy podpisać z nimi umowę o dzieło? Czy w takich wypadkach wchodzą w grę prawa autorskie? Jeśli tak, to czy w umowach konieczne jest postanowienie o przeniesieniu tych praw?
Musicie państwo pamiętać, że umowa o dzieło jest umową rezultatu. Można się więc w ten sposób umówić np. na stworzenie strony internetowej, ale nie na wyszukiwanie klientów. Ta ostatnia usługa, a raczej jej efekt, nie zależy wyłącznie od przyjmującego zamówienie. Przydatna więc by tu była raczej umowa starannego działania. Proponowałbym umowę mieszaną, zawierającą elementy zarówno umowy o dzieło, jak i o świadczenie usług.
Jeśli chodzi o prawa autorskie, to bez wątpienia stronę internetową można uznać za dzieło w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. nr 80. poz. 904). Proszę pamiętać, że do skutecznego przeniesienia autorskich praw majątkowych - zgodnie z art. 53 tej ustawy - konieczne jest zachowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta