Polskie spółki i raje podatkowe; Akademia Rzeczpospolitej: Koszt kapitału, część II
- Jak płacić niższe podatki: Polskie spółki i raje podatkowe
- AKADEMIA RZECZPOSPOLITEJ: Koszt kapitału, część II Jak płacić niższe podatki
Polskie spółki i raje podatkowe
Planowanie podatkowe - tak w fachowym żargonie określa się starania przedsiębiorców o to, by płacić jak najniższe podatki, bez łamania przy tym prawa. Sposobów jest kilka. Jeden polega na wykorzystaniu firm zarejestrowanych za granicą, tzw. spółek offshore.
- Oszczędzanie na podatkach, szczególnie w czasach, gdy sytuacja rynkowa jest mało stabilna, może dla firmy oznaczać spore zyski - mówi Krzysztof Kubala, główny konsultant podatkowy OCRA World Wide. - Rozumieją to nie tylko przedsiębiorcy, ale i władze niektórych krajów europejskich, np. Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii. Aby przyciągnąć jak najwięcej inwestorów, systematycznie znoszą kolejne obciążenia podatkowe.
Nielubiane raje
Spółki offshore (zarejestrowane w obcym dla właścicieli systemie prawnym) kojarzą się przeważnie z tzw. rajami podatkowymi. Te zaś są zwykle małymi państwami, nieźle funkcjonującymi dzięki opłatom rejestracyjnym wnoszonym przez tysiące firm założonych na ich terytorium. Raje przyciągają różnymi udogodnieniami, nawet zwolnieniami z podatku dochodowego.
Według statystyk Organizacji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta