Czym to już nie handlują
Czym to już nie handlują
RYS. JACEK FRANKOWSKI
BARTOSZ CLEMENZ
Stworzony w Polsce system handlu emisjami musi być kompatybilny z powstającymi w innych państwach.
Po lipcowej konferencji w Bonn i listopadowej konferencji w Marrakeszu ratyfikowanie protokołu z Kioto stało się bardzo prawdopodobne. Dla państw rozwiniętych, do których należy Polska, oznacza to obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla. To nowość w ochronie środowiska, ten gaz jest bowiem praktycznie nieszkodliwy dla zdrowia, choć jego nadmiar w atmosferze prowadzi do niebezpiecznych zmian klimatycznych. Rozwija się międzynarodowy "szary rynek" emisji CO2, cena emisji jednej tony dochodzi do 10 dol. Wygląda na to, że niedługo rozpoczną się w Polsce intensywne prace nad systemem handlu emisjami, który pozwoli wykorzystać najnowsze rozwiązania ekonomiczno-prawne do redukcji emisji gazów cieplarnianych i dwutlenku siarki.
Po konferencji w Kioto
Podczas III Konferencji Stron w Kioto w 1997 r. podpisano protokół określający zobowiązania krajów uprzemysłowionych oraz tych z gospodarką transformowaną do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Państwa rozwinięte, w tym Polska, zobowiązały się do redukcji emisji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta