Apteka tylko dla farmaceuty?
Apteka tylko dla farmaceuty?
Pojęcie "farmaceuta" jest szersze od pojęcia "aptekarz" (członek samorządu zawodowego)
BARTłOMIEJ ZBOROWSKI
KAMIL KLONOWSKI MARCIN SMAGA
Nie da się udowodnić, że ograniczenie prawa do prowadzenia apteki służy ochronie życia i zdrowia ludzkiego.
Zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. nr 126, poz. 1381), która wejdzie w życie 1 kwietnia, prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ma wyłącznie farmaceuta, który jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - Prawo działalności gospodarczej, oraz m.in. zatrudnia osobę odpowiedzialną za prowadzenie apteki (kierownika apteki), dającą rękojmię jej należytego prowadzenia, co potwierdzone jest przez właściwą okręgową izbę aptekarską.
Przepis okazał się na tyle kontrowersyjny, że rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ("Rz" z 20 grudnia ubiegłego roku - "Apteki dla farmaceutów") o stwierdzenie jego niezgodności z konstytucją. We wniosku podnosi, iż jest to niedozwolone ograniczenie zasady wolności gospodarczej i prawa dziedziczenia. Ponadto stwierdza, iż bezzasadne jest powoływanie się na harmonizację prawa krajowego z prawem wspólnotowym, albowiem to drugie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta