Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu ludzkiej odrębności

19 lutego 2002 | Nauka i Technika | MF
źródło: Nieznane

Pytanie o prawdziwą liczbę genów ludzkich traci na ostrości

W poszukiwaniu ludzkiej odrębności

MAGDALENA FIKUS

Genom współczesnego człowieka różni się niewiele od tego, który wynieśli nasi przodkowie 40 tysięcy lat temu, gdy wyruszali z Afryki na podbój planety. Jesteśmy zatem jeszcze młodym gatunkiem.

Białko. Należy mówić o białkach, jest ich bowiem wiele. Te podstawowe składniki wszystkich żywych organizmów składają się w 52 proc. z węgla, z tlenu (22 proc.), azotu (16 proc.), wodoru (7 proc.), siarki (2 proc.), fosforu (1 proc.). Ponieważ ich budulcem są aminokwasy, białka mogą być zasadowe, kwaśne i obojętne. Istnieją białka proste (proteiny) i złożone (proteidy). Miewają kształt kulisty bądź wydłużony. W wodzie tworzą roztwory. Białka utrzymują strukturę organizmów żywych i uczestniczą we wszystkich procesach w nich zachodzących - wpływają na przemianę materii, procesy życiowe, gospodarkę hormonami, odporność. Są podstawowym budulcem komórki.

Gen. W sensie materialnym gen jest odcinkiem DNA, czyli kwasu dezoksyrybonukleinowego, w sensie funkcjonalnym steruje ułożeniem poszczególnych elementów w białkach, a tym samym zawiaduje rozmaitymi funkcjami fizjologicznymi. Bywa, że w wyniku mutacji gen traci lub zmienia aktywność biologiczną - skutkiem takiej zmiany jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2549

Spis treści

Listy

Zamów abonament