Między tajemnicą a rozsądkiem
Między tajemnicą a rozsądkiem
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MONIKA TOMCZAK-GÓRLIKOWSKA WOJCIECH BABICKI
Przepisy o tajemnicy bankowej bez wątpienia mają chronić klienta, ale nie mogą przecież paraliżować działalności banków.
W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło zainteresowanie problematyką przestrzegania tajemnicy bankowej. Przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) skierował do prezesów wszystkich banków dwa pisma: z 11 lutego 2000 r. (nr NB/BI/WA/16/ 2000) w sprawie przestrzegania tajemnicy bankowej przez banki z udziałem kapitału zagranicznego; z 21 lipca 2000 r. (NB/BPN/I/434/00) w sprawie respektowania przepisów o tajemnicy bankowej. Oba wpływają znacząco na funkcjonowanie banków, w szczególności na dopuszczalność zlecania przez banki czynności podmiotom zewnętrznym (tzw. outsourcing).
Zasada konfidencjonalności
Banki, osoby w nich zatrudnione, jak również osoby, za których pośrednictwem banki wykonują czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową - wynika z art. 104 ust. 1 prawa bankowego (Dz. U. z 1997 r. nr 140, poz. 939 z późn. zm.; dalej: ustawa). Tajemnicą są objęte wszystkie wiadomości dotyczące czynności bankowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta