Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy wygrają

25 lutego 2002 | Prawo | JM
źródło: Nieznane

Trzeba pogodzić ordynację proporcjonalną z większościową

Wszyscy wygrają

RYS. ROCH FOROWICZ

JAN MAJCHROWSKI

Obywatele przy różnych okazjach wskazują, że bardziej odpowiada im wybór osób niż partii.

Debata o prawie wyborczym nasila się w Polsce zwykle przed kolejnymi wyborami. Niemal zawsze też Sejm na krótko przed wyborami uchwala nową ordynację. Od 1989 r. tylko raz wybory do Sejmu przeprowadzono na podstawie wcześniej już obowiązującej ustawy. Ordynacje samorządowe też były przedmiotem rozmaitych zabiegów politycznych, czego po raz kolejny jesteśmy właśnie świadkami. Pokusa instrumentalnego traktowania prawa, a szczególnie wyborczego, jest, jak widać, bardzo silna. Trudno się temu dziwić, skoro o ponownym wyborze może zdecydować zmiana w ordynacji.

Dyskusję o ordynacji wyborczej, która toczyła się przed ostatnimi wyborami do Sejmu, zdominowały problemy finansowania partii politycznych z budżetu i przyjęcie odmiennej od dotychczasowej metody przeliczania uzyskanych głosów na mandaty. Spór o to towarzyszy uchwalaniu wszystkich ordynacji - zarówno sejmowych, jak i samorządowych. Linia podziału biegnie między ugrupowaniami aktualnie silniejszymi, optującymi za metodą d'Hondta, i mniejszymi okręgami wyborczymi, a aktualnie słabszymi, które opowiadają się za metodą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2554

Spis treści
Zamów abonament