Betlejem -- Narodziny Palestyny
W Bazylice Bożego Narodzenia katolicy obchodzą swoje wielkie święto 24 grudnia, greccy prawosławni 6 stycznia, a prawosławni armeńscy -- 18 stycznia
Betlejem -- Narodziny Palestyny
Ryszard Malik
Historia ciągle daje o sobie znać na Ziemi Świętej. Kładzie się cieniem na wszystkim -- na życiu ludzi, polityce i religii. W Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem przerywam -- nieświadomie -- nabożeństwo odprawiane przez Greków w obrządku prawosławnym. Pod i ch pieczą jest w świątyni miejsce narodzin Jezusa Chrustusa -- znajduje się ono dokładnie pod ołtarzem w dolnej partii Bazyliki. Nieco niżej -- trzeba zejść pod kilku schodkach -- jest żłobek, którym opiekują się franciszkanie. Maleńki skrawek w świątyni należy do prawosławnego kościoła ormiańskiego.
"Taki podział w Bazylice datuje się od czasów, kiedy kontrolę nad Palestyną miało imperium otomańskie" -- ojciec Michał, franciszkanin, opowiada o tym ze smutkiem. Turcy -- mówi -- chcieli nas, chrześcijan, poróżnić. W przeszłość, tak drogą sercu wszystkich chrześcijan, wdziera się jeszcze brutalniej teraźniejszość. Dziś rodzi się tu w bólach, podobnie jak w Jerychu, Nablusie czy w Ramallah, jeszcze nie niepodległe, państwo palestyńskie.
Czas nadziei
Betlejem znajduje się od 27 lat pod zarządem władz izraelskich. Ale tak naprawdę jest to już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta