Wysokość zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Wysokość zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Agnieszka Ślązak
Zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz. U. nr 84, poz. 386) Narodowy Bank Polski l stycznia 1995 r. dokona ekwiwalentnej denominacji złotego, wprowadzając do obrotu pieniężnego nową jednostkę pieniężną o nazwie złoty. Nowy złoty będzie mieć wartość równą 10000 starych złotych i dzielić się na 100 groszy. Denominacji, a więc przeliczeniu na nową jednostkę pieniężną, podlegają z mocy ustawy w szelkie prawa majątkowe oraz zobowiązania i należności powstałe przed 1 stycznia 1995 r. , a płatne po tej dacie. Dotyczy to m. in. zasiłków z u bezpieczenia społecznego.
Zarówno zakłady wypłacające swoim pracownikom zasiłki z ubezpieczenia społecznego, jak i o ddziały ZUS obowiązane są wypłacać po 31 grudnia 1994 r. przysługujące zasiłki w przeliczonych na nowe złote, wysokościach.
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego można -- dla potrzeb denominacji -- podzielić na dwie grupy.
Pierwsza to zasiłki, których wysokość wyrażona jest kwotowo lub parametrycznie i jest jednakowa dla wszystkich świadczeniobiorców. Zaliczają się do nich zasiłki: rodzinne, pielęgnacyjne, wychowawcze i porodowe. Aktualna ich wysokość u stalona jest od 1 grudnia 1994 r.
Do drugiej grupy należą zasiłki w razie choroby i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta