Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zeznania w konfesjonale

05 marca 2002 | Prawo | MJ
źródło: Nieznane

Morderca przyznał się tylko księdzu. Czy ten ma milczeć?

Zeznania w konfesjonale

Obecne przepisy prawa kanonicznego absolutnie zakazują ujawniania treści spowiedzi

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

MAREK JURZYK

Światopoglądowo neutralne państwo powinno być zainteresowane ochroną spowiedzi, tak samo jak ochroną np. relacji między prawnikiem i klientem czy lekarzem i pacjentem.

W Stanach Zjednoczonych znów dyskutuje się o ochronie tajemnicy spowiedzi. Nie tylko o prawnym jej wymiarze, lecz i teologicznych i społecznych aspektach. Aktualny stał się średniowieczny dylemat teologów: czy można ujawnić treść spowiedzi, gdy przestępstwo, za które obwinia się kogoś innego, popełnił penitent (z łacińskiego "pokutujący"; osoba przystępująca do spowiedzi)?

Przed takim problemem stanął ksiądz Józef Towle, katolicki duchowny z Nowego Jorku. Przed trzynastu laty wysłuchał szesnastoletniego Jezusa Fornesa, członka jednego z gangów w Nowym Jorku. Fornes wyznał mu, iż w 1987 r. on oraz dwóch innych członków jego gangu zasztyletowało nastolatka. O morderstwo oskarżono jednak Rubena Montalvo i José Moralesa. Otrzymali oni wyroki wieloletniego wiezienia. Fornes wyznał duchownemu, że skazani są zupełnie niewinni. Po niespodziewanej śmierci Fornesa ksiądz Towle doszedł do wniosku, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2561

Spis treści

Listy

Zamów abonament