Dla siebie z zaświadczeniem, dla innych - z licencją
Transport drogowy na własny użytek
Dla siebie z zaświadczeniem, dla innych - z licencją
- FRAGMENTY PISMA MINISTERSTWA INFRASTRUKTURY
Uzyskanie zaświadczenia na prowadzenie transportu na użytek własny wcale nie jest tak proste, jak się z pozoru wydaje. Problemem okazuje się ustalenie rzeczy podstawowej: kiedy wystarczy zaświadczenie o prowadzeniu przewozów na potrzeby własne, a kiedy trzeba starać się o licencję.
Przepisy związane z uzyskiwaniem zaświadczeń wymaganych przez nową ustawę o transporcie drogowym nie są dopracowane. Teoretycznie przedsiębiorcy powinni mieć zaświadczenia już w chwili wejścia w życie ustawy, czyli od początku 2002 r., gdyż ustawodawca nie przewidział tu vacatio legis, tak jak chociażby przy licencjach. Jednak do tej pory było to niemożliwe, bo do starostw musiały najpierw trafić druki zaświadczeń. Tymczasem wciąż ich brakuje.
Starostwa muszą mieć też czas na sprawdzenie złożonych przez przedsiębiorców dokumentów. W praktyce więc na razie nikt na krajowych drogach nie ściga dysponujących ciężarówkami lub autami osobowymi o więcej niż 9 miejscach wykorzystywanych na użytek własny za brak zaświadczeń. A do starostw zgłaszali się do tej pory głównie ci, którzy swoimi samochodami muszą wykonywać przewozy zagraniczne; tu bez aktualnych dokumentów nie da się wykonywać
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta