Niekonstytucyjne formularze
Niekonstytucyjne formularze
Stanowisko poznańskiego Sądu Rejonowego prezentuje sędzia Tomasz Żak
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Komentarz
WIESŁAW JOHANN, SĘDZIA SPRAWOZDAWCA
Myślę, że sądy przyjmą ten wyrok z zadowoleniem. Zaliczyć go trzeba do tych, w których górę wziął interes obywatela, a nie władzy publicznej. Sama koncepcja formularzy procesowych jest pewnie słuszna i będzie upraszczała postępowanie, ale dopiero wtedy, gdy zostanie prawidłowo zrealizowana. Na razie niejasne pouczenia narażają obywatela na bardzo niekorzystne konsekwencje, szczególnie w świetle rygorystycznego stanowiska Sądu Najwyższego. Odroczenie o trzy miesiące utraty mocy rozporządzenia ma dać Ministerstwu Sprawiedliwości czas na weryfikację formularzy i sformułowanie jasnych, spójnych pouczeń.
Niezgodny z konstytucją jest przepis, który nakazuje sądom odrzucanie pism procesowych, w tym sprzeciwu od wyroków, tylko dlatego, że pismo nie zostało wniesione na obowiązkowym formularzu albo formularz wypełniono z błędem.
Niekonstytucyjne jest także rozporządzenie, które zawiera owe skomplikowane formularze pism procesowych zaopatrzone w niejasne pouczenia.
Wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta