Razem ku przyszłej Europie
Razem ku przyszłej Europie
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
Unia Europejska u progu XXI wieku stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Są nimi: rozszerzenie o kraje Europy Środkowowschodniej, reforma instytucjonalna, której celem będzie wzmocnienie legitymizacji demokratycznej projektu europejskiego przez przybliżenie UE jej obywatelom oraz wzmocnienie roli Unii Europejskiej w świecie.
Ten ostatni cel może być rozpatrywany w dwóch aspektach. Z jednej strony chodzi o zbudowanie silnej, nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, zdolnej skutecznie konkurować z największymi potęgami ekonomicznymi świata, z drugiej strony o kontynuowanie wysiłków na rzecz stworzenia europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także działań mających na celu przeciwstawianie się międzynarodowemu terroryzmowi oraz zorganizowanej przestępczości.
Rada Europejska w Laeken w grudniu 2001 roku potwierdziła nieodwracalność procesu rozszerzenia UE. Jest duża szansa, że 10 państw kandydujących, wśród nich także Polska, zakończy proces negocjacji akcesyjnych w 2002 roku i przystąpi do Unii Europejskiej w 2004 roku. Sukces tego procesu wymaga jednakże zaangażowania i otwartości zarówno ze strony obecnych, jak też przyszłych państw członkowskich. Teraz rozpoczyna się najtrudniejszy etap...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta