Siła ułudy i moc magii
Siła ułudy i moc magii
JANUSZ A. MAJCHEREK
Jednym z rezultatów przeprowadzanych w Polsce od lat reform jest stopniowe ujawnianie, ile co jest naprawdę warte. Wielu Polaków nie chce tych wyników przyjąć do wiadomości, rozwiewają bowiem ich mityczne wyobrażenia, zwłaszcza o sobie samych. Dlatego kwestionują reformy i przeciwstawiają się reformatorom.
Przedstawione ostatnio symulacje przyszłych emerytur pokazują, ze tzw. stopa zastąpienia (relacja wysokości emerytury do ostatniej płacy) będzie w nowym systemie niższa od obecnej. Dało to asumpt do kwestionowania całej reformy. Tymczasem wyliczenia (skądinąd przybliżone), oparte na ekstrapolacjach z ostatnich dwóch lat, są wątpliwe jako prognoza, pokazują natomiast, ile faktycznie powinny (w stosunku do płac) wynosić obecne świadczenia emerytalne, gdyby były ustalane na podstawie wpływów ze składek. Zresztą płaconych nie kiedyś przez dzisiejszych emerytów, lecz przez obecnie pracujących (bo świadczenia te są wciąż wypłacane z systemu repartycyjnego).
W tak zinterpretowanych wyliczeniach nie ma nic zaskakującego. Od dawna przecież cały system emerytalny jest obficie dotowany, a emerytury wyliczane są według mechanizmu indeksacyjno-waloryzacyjnego, zawyżającego ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta