Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy do zwolnienia

13 marca 2002 | Publicystyka, Opinie | MJ
źródło: Nieznane

Kodeks pracy w obecnej formie jest źródłem korzystnych zapisów zabezpieczających potrzeby pracodawców

Pracownicy do zwolnienia

RYS. ANDRZEJ KRAUZE

MACIEJ JAROSZCZYK

Pragnę odnieść się do interesującego tekstu "Brońmy kodeksu pracy przed związkowcami" pióra pana Witolda Szwajkowskiego ("Rzeczpospolita" z 28.02.2002), a szczególnie do kwestii zwalniania pracowników. Rzekome utrudnienia w tej mierze, których źródłem ma być obecny kodeks pracy, są powodem ciągłych narzekań i skarg pracodawców. W podobnym tonie wypowiada się również pan Szwajkowski. Tymczasem nie ma nic łatwiejszego od zwolnienia pracownika.

Nie potrzeba tu żadnych zmian w obowiązujących przepisach. Chodzi oczywiście o takie zwolnienie, które nie rodzi zauważalnych kosztów czy konsekwencji dla pracodawcy. Dodam, że nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę, długość okresu wypowiedzenia czy staż pracy zatrudnionego. W przybliżeniu tej kwestii posłużę się rozwiązaniami przyjętymi i stosowanymi z powodzeniem od ponad 3 lat przez jednego z moich byłych pracodawców.

Jak uzasadnić

Pierwsza przeszkoda - konieczność uzasadnienia wypowiedzenia. To żaden problem. Zaznaczam, że ta metoda adresowana jest do pracodawców, którzy mają ochotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2568

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament