Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Batalie i potyczki

29 grudnia 1994 | Gazeta | ZL

Oprócz NATO, partnerstwa, narzekania na budżet, w MON nie było zgody

Batalie i potyczki

Zbigniew Lentowicz

Czy koalicja rządowa będzie miała swojego człowieka w kierownictwie MON? To pytanie było rok temu w ażniejsze niż budżet. Minister Piotr Kołodziejczyk, uważany za człowieka prezydenta, ostro protestował przeciw wprowadzeniu do resortu ludzi z partyjnego klucza, intensywnie działał raczej na rzecz "likwidacji bałaganu decyzyjnego i porządkowaniu sfery kompetencyjnej" w resorcie -- co niektórzy określali jako zabiegi o maksymalne o graniczenie kompetencji cywilnego pionu MON i wyzbywanie się władzy na rzecz Sztabu Generalnego.

Lech Wałęsa nie kryje zamiarów istotnego rozszerzenia wpływów w armii. Spór nie słabnie. SLD o powiada się przeciwko podporządkowaniu wojska wyłącznie prezydentowi: w tej strategicznej dziedzinie powinna obowiązywać zasada równouprawnienia parlamentu, prezydenta i rządu -- mówią liderzy Sojuszu. Wtóruje im opozycja. SLD wycofuje poparcie dla belwederskich propozycji powołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem prezydenta -- najwyższego o rganu cywilnego decydującego o sprawach obronności kraju, z mocą wydawania zaleceń wiążących dla rządu. Upada pomysł, aby najwyższym organem dowódczym w armii był główny inspektor sił zbrojnych, podporządkowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 360

Spis treści
Zamów abonament