Młyny mielą swoje losy
Program wyjścia z kryzysu przemysłu zbożowo-młynarskiego
Młyny mielą swoje losy
Przez ostatnie cztery lata państwo pozosta -wiło swojemu losowi Państwowe Zakłady Zbo -żowe z prawie wszystkimi młynami dostarczającymi mąkę, kasze, otręby. Nie tylko pozosta -wiło, ale także niszczyło mechanizmami finansowymi -- oprocentowaniem kredytów, popiwkami i dywidendami. W najgorszej sytu -acji znalazły się przedsiębiorstwa zbożowomłynarskie, które przed 1989 rokiem wpisane zostały do rządowego programu budowy elewatorów. W okresie przejścowym nikt ich nie zwolnił z finansowania inwestycji, których nie chciały.
W równie kłopotliwą pułapkę zadłużeniową wpadły te z przedsiębiorstw zbożowo-młynarskich, które zaciągały pożyczki w sezonie skupowym 1990/ 91, w szczytowym okresie oprocentowania kredytów. W 1992 roku same odsetki wyniosły u wszystkich kredytobiorców 770 mld złotych, w rok później przekroczyły 800 mld, w tym roku osiągnęły bilion złotych. W 1992 roku zyski brutto przedsiębiorstw PZZ przekroczyły 76 mld złotych, ale koszty obsługi zadłużenia bankowego były dziesięciokrotnie większe. Państwo nie reagowało. W następnym roku wynik brutto był już minusowy -- minus 364 mld złotych. Przy końcu br. zadłużenie całej branży przekroczyło 7 bilionów złotych.
Rząd ocknął się, gdy gospodarce żywnościowej zagroziło widmo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta