Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok partyjny

29 grudnia 1994 | Gazeta | MD

Zmiany w opozycji, stabilizacja w koalicji

Rok partyjny

Marcin Dominik Zdort

Rok 1994 nie przyniósł zasadniczych zmian na scenie politycznej, choć znikło kilka ugrupowań i pojawiło się parę innych. Z miany jednak zachodziły głównie w opozycji -- partie koalicji rządowej scementowane zostały w yborczym zwycięstwem i udziałem w gabinecie Pawlaka.

SLD -- bez PPS

Sojusz Lewicy Demokratycznej mimo tego, iż formalnie składa się z kilkudziesięciu organizacji utrzymał spoistość. Mimo że w ciągu roku związkowcy z OPZZ kilkakrotnie deklarowali niezadowolenie z postępowania rządu Pawlaka, a nawet (w styczniu) powołali wraz z parlamentarzystami Unii Pracy Zespół Ochrony Interesów Pracowniczych z Piotrem Ikonowiczem i Stanisławem Wiśniewskim na czele, to nie udało im się przyciągnąć znaczącej liczby posłów SLD. Drobny konflikt wywołali właśnie Wiśniewski z Ikonowiczem i dwoma innymi członkami PPS, którzy głosowali przeciw budżetowi. Jednak Sojusz Lewicy zdławił tę rebelię -- natychmiast zarówno pepeesowcy, jak i Stanisław Wiśniewski zostali wydaleni z klubu. Posłowie PPS założyli trzyosobowe koło poselskie, zaś Wiśniewski pojawiać się zaczął na posiedzeniach Klubu Unii Pracy, z którym blisko się związał.

PSL -- frakcji nie będzie

Jeszcze skuteczniej scementowane zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 360

Spis treści
Zamów abonament