Równość płci w Unii Europejskiej
Prawo UE zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć - na przykład w dostępie do zatrudnienia, w wysokości wynagrodzenia, różnicowania warunków pracy czy spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym.
Dyskryminacja w pracy
Kryteria oceny wartości pracy muszą być jasne i składać się z takich elementów, jak kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, a także stopień wysiłku (fizycznego i psychicznego) koniecznego do wykonania pracy.
Kobieta jest dyskryminowana, jeżeli zarabia mniej niż mężczyzna na tym samym stanowisku (zasada równej płacy za tę samą pracę). Do dyskryminacji dochodzi jednak i wtedy, gdy wynagrodzenie kobiety jest niższe, mimo że wartość jej pracy jest porównywalna z wartością pracy mężczyzny, nawet jeśli wykonują różne funkcje (zasada równej płacy za pracę równej wartości).
Dyskryminacją kobiety jest odmowa przyjęcia jej do pracy, awansu albo skierowania na szkolenie dlatego, że jest w ciąży lub już jest matką. O dyskryminacji pośredniej mówimy wtedy, gdy prawo, polityka lub praktyka mają negatywne skutki dla znaczącej liczby przedstawicieli jednej płci.
Równe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta