Najpierw musi być działka
Najpierw musi być działka
W 2001 r. ulgą podatkową premiowane było kupno gruntu na własność albo odpłatne nabycie prawa użytkowania wieczystego działki budowlanej od poprzedniego użytkownika pod budowę własnego domu. Odliczeniem nie jest objęte kupno działki rekreacyjnej (nie mającej charakteru działki budowlanej), gruntu pod budowę pawilonu handlowego, warsztatu itd., a także gruntu rolnego.
Ulga ta polega na odliczeniu od podatku 19 proc. faktycznie poniesionego wydatku. Jest limitowana. Objęte nią wydatki wyznacza iloczyn: powierzchni 350 mkw. i ceny zapłaconej za jeden mkw. gruntu z dnia nabycia lub określonej w umowie notarialnej. O tym, jak duże będzie odliczenie, decyduje więc powierzchnia działki i cena jednego mkw.
Ulga ta obejmuje nie tylko samą uzgodnioną w umowie cenę działki, ale także przypadającą na limit 350 mkw. część opłaty notarialnej, skarbowej i prowizji pośrednika. Przyjmuje się, że przy ustalaniu wysokości odliczenia nie uwzględnia się opłaty za wpis w księdze wieczystej ani kosztów jej założenia. Dokument stwierdzający podniesienie wydatków na nabycie działki budowlanej stanowi notarialna umowa sprzedaży.
Ulga jest rozliczana "w okresie obowiązywania ustawy". Oznacza to, że ktoś, kto skorzystał z niej z racji kupna 180 mkw. pod budowę segmentu, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta