Ulga na wspieranie rozwoju zawodowego
Ulga na wspieranie rozwoju zawodowego
Ulga na przyrządy, pomoce naukowe, programy komputerowe i wydawnictwa fachowe, podobnie jak odliczenia na odpłatne studia oraz dokształcanie i doskonalenie zawodowe, wspiera rozwój zawodowy podatnika. W jej ramach można pomniejszyć podatek o 19 proc. wydatków na te cele, ale za 2001 r. nie więcej niż o 399 zł, co odpowiada wydatkowi 2100 zł.
Jest to ulga adresowana tylko do ograniczonej grupy: pracowników najemnych i członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
Wydatek można zrekompensować wyłącznie wówczas, gdy ma on bezpośredni związek z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. Prowadzący działalność gospodarczą zaliczają tego rodzaju wydatki, jeżeli zostały poniesione w celu uzyskania przychodów, w ciężar kosztów firmy. Uzyskujący dochody z umów zlecenia, o dzieło, honoraria autorskie otrzymują ich rekompensatę w formie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Może oczywiście korzystać z niej pracownik, któremu kupiony przyrząd, np. komputer, mający bezpośredni związek z wykonywanym przez niego zawodem i wykonywaną pracą, będzie jednocześnie przydatny do wykonywania pewnych prac na umowie zlecenia.
Ulga ta przysługuje również osobie, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta