Wystarczy mieszkać
Wystarczy mieszkać
KRYSTYNA MILART-SZOSTAK, DYREKTOR ZESPOŁU DO SPRAW LOKALNYCH, SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO I OCHRONY ŚRODOWISKA W BIURZE RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH
Do rzecznika praw obywatelskich wpływają liczne skargi wskazujące, że osoby nigdzie niezameldowane mają problemy z załatwieniem zarówno najprostszych spraw, takich jak zarejestrowanie samochodu, uzyskanie paszportu, otwarcie rachunku bankowego, jak i tych, od których zależy ich egzystencja, np. przyjęcie do pracy czy uzyskanie mieszkania komunalnego. W praktyce pracodawca, mając do wyboru osobę zameldowaną i bez wpisu w dowodzie o meldunku, zawsze wybierze zameldowaną. Łatwiejsze wydaje się bowiem ustalenie jej miejsca pobytu w razie np. naruszenia dyscypliny pracy czy odpowiedzialności materialnej. Negatywne konsekwencje dla obywateli, którzy utracili bądź nie uzyskali meldunku - w znaczeniu formalnym - występują w innych dziedzinach o dużej doniosłości społecznej, takich jak zapewnienie prawa do nauki, pomocy społecznej. Prawa osób bez meldunku są uboższe od praw tych, które mają wpis w dowodzie.
SĘDZIA KRZYSZTOF...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta