Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prostota, umiar, elegancja

28 maja 2002 | Prawo | BM

Prezydencki projekt zmian w procedurze karnej

Prostota, umiar, elegancja

BEATA MIK

Normy postępowania karnego spełniają dwie podstawowe funkcje: prakseologiczną i gwarancyjną. W pierwszej chodzi o dotarcie do prawdy i trafną na nią reakcję. Druga chroni przed dochodzeniem do tego celu niecywilizowanymi drogami. Obie funkcje muszą się równoważyć, bo przy przewadze pierwszej mnożą się policyjne pluskwy i uwierają buty hiszpańskie, przerost drugiej zaś to bizantyjskie spektakle z oskarżonym w roli głównej, gdzie brak miejsca na prawdę.

Prezydencki projekt zmian w procedurze karnej prostuje drogi ku prawdzie, usuwając z nich hipergwarancyjne narośla, a także zwykłe błędy i tony papieru. Czyni to z europejska, przyjaźnie dla wiążących Polskę norm prawa międzynarodowego, słusznych interesów pokrzywdzonego i standardu równości broni. Podpisuje pakt o nieagresji z konstytucją.

Wielkie porządki

Porządki zaczynają się już w tzw. przepisach statycznych kodeksu postępowania karnego, aktualnych zazwyczaj w każdym stadium procesu.

Art. 5 § 1 przeciwstawia domniemaniu niewinności winę prawomocnie stwierdzoną nie byle orzeczeniem sądu, lecz wyrokiem. Konsekwentnie wyrokiem staje się i nakaz karny, dziś tylko udający wyrok. Tak sobie życzy art. 42 ust. 3 konstytucji, od ponad trzech lat bezskutecznie.

Koniec z oportunizmem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2630

Spis treści

Listy

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament