Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krytyka czy antysemityzm

04 czerwca 2002 | Konflikt na Bliskim Wschodzie | PJ

Pod wpływem wydarzeń na Bliskim Wschodzie i przed wyborami do Bundestagu Niemcy przewartościowują swój stosunek do Izraela

Krytyka czy antysemityzm

PIOTR JENDROSZCZYK

Z BERLINA

Czy Niemcy powinny nadal mieć szczególne podejście do Izraela, wykluczające jakąkolwiek krytykę postępowania państwa żydowskiego w konflikcie z Palestyńczykami? Czy pojawiające się w Niemczech ostre wypowiedzi na temat działań armii izraelskiej i premiera Ariela Szarona są wyrazem antysemityzmu, czy tylko uzasadnioną krytyką, do której każdy powinien mieć prawo? Czy niemieccy żołnierze pojawią się w Izraelu w ramach sił pokojowych ONZ, jak proponuje kanclerz Gerhard Schröder?

Są to pytania, których nikt nie odważyłby się w Niemczech postawić w ciągu powojennych dziesięcioleci. O stosunku do Izraela decydowało jedno słowo - Auschwitz. Wydarzenia ostatnich miesięcy na Zachodnim Brzegu Jordanu wydają się jednak początkiem nowej epoki - przewartościowań stosunku Niemców do państwa żydowskiego. Jak wynika z badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez telewizję N24, prawie połowa Niemców uważa, iż nadszedł czas na zmianę bezkrytycznego podejścia do Izraela.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Paul Spiegel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2635

Spis treści

Listy

Zamów abonament