Bez przypadku, bez natchnienia
Bez przypadku, bez natchnienia
Laser to urządzenie do wytwarzania i wzmacniania promienia świetlnego przez stymulowanie atomów promieniowaniem innym, ale tej samej częstotliwości. Nazwa pochodzi z angielskiego, powstała z inicjałów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Laser, w przeciwieństwie do gorących źródeł światła takich jak Słońce czy żarówka, emituje światło o jednej, konkretnej długości fali. W przypadku lasera niebieskiego jest to 425 nanometrów. Laser jest urządzeniem zaskakująco małym. Ta kostka - dzieło polskich naukowców i techników - mieści ich pięć.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
PIOTR KOŚCIELNIAK, ŁUKASZ KANIEWSKI
Polska konkurująca w dziedzinie zaawansowanej elektroniki z Japonią czy Stanami Zjednoczonymi? Jeszcze do niedawna podobne stwierdzenie wzbudziłoby jedynie lekki uśmiech. Jednak okazuje się, że polscy naukowcy z Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN potrafili osiągnąć coś, nad czym od dawna pracują specjaliści największych firm elektronicznych.
Zarówno niebieski laser, jak nowe metody ustalania autenyczności obrazów zostaną zaprezentowane już w sobotę, 8 czerwca, podczas VI Pikniku Naukowego Polskiego Radia Bis w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta