Rzeczpospolita Czytelników; 05.06.2002
VAT przez telefon
Podatkowe konsekwencje sprzedaży rozbitego samochodu, wynajmu sprzętu z kierowcą czy wykorzystania na własne potrzeby paliwa kupionego na potrzeby przedsiębiorstwa to niektóre tematy relacji z redakcyjnego dyżuru telefonicznego poświęconego VAT oraz akcyzie. Na pytania czytelników odpowiadał TOMASZ GRUNWALD, doradca podatkowy w spółce KPMG.
Samochód osobowy będący własnością spółki z o.o. uległ wypadkowi. Zniszczenia są tak duże, że korzystniej go sprzedać niż remontować. Czy do ceny sprzedaży należy doliczyć VAT, skoro pojazd ma już ponad 5 lat, ale spółka miała go przez cały ten okres w leasingu, kupiła go zaś zaledwie przed miesiącem?
TOMASZ GRUNWALD: Ponieważ spełnione zostały warunki z art. 7 ustawy o VAT, moim zdaniem podatnik nie musi doliczać VAT przy sprzedaży samochodu. Przy jego nabyciu nie przysługiwało mu bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego, a okres jego używania był dłuższy niż pół roku. Z przepisów o VAT nie wynika, że podatnik musiał być przez ten czas właścicielem samochodu. Mógł go zatem używać jako leasingobiorca.
Spółka wynajmuje wózki widłowe - raz z kierowcą, kiedy indziej bez. Czy w obu sytuacjach można mówić o usłudze wynajmu wózków, czy też są to dwie różne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta