Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umknąć Le Penowi

05 czerwca 2002 | Publicystyka, Opinie | JS

Objęcie wspólną polityką nauki, edukacji i kultury sprzyjałoby formowaniu się nowej tożsamości europejskiej

Umknąć Le Penowi

Zwycięstwo Jacquesa Chiraca w wyborach prezydenckich oddaliło wizję Francji opanowanej przez skrajnych nacjonalistów i przeciwników europejskiego zjednoczenia. Nie zwalnia to jednak od odpowiedzi, dokąd zdąża Europa?

Sukcesy wyborcze partii ultraprawicowych w wielu europejskich państwach, akty gwałtu na cudzoziemcach, przedłużające się negocjacje z kandydatami do UE, którym zaproponowano rozwiązania trudne do przyjęcia, uznać można za przejaw słabnięcia europejskiego ducha. Zjawiska te zaczęły się mnożyć, wydaje się więc, iż nie można bagatelizować, że co piąty Europejczyk jest gotów oddać głos na partie głoszące hasła ksenofobiczne i antyeuropejskie. Haidera uznano za wyjątek. Trudno to samo orzec o Le Penie, Finim, Blocherze.

Zastanawiając się jak przezwyciężyć ten kryzys, warto rozważyć przykład europejskiego kongresu w Hadze, który był źródłem wielu cennych inicjatyw realizowanych w następnych latach. Zwołanie podobnego kongresu dziś, przywołanie ducha ojców założycieli, miałoby znaczenie psychologiczne, ale chyba nie dałoby podobnych rezultatów. Wtedy Unii Europejskiej jeszcze nie było. Dziś to skomplikowany instytucjonalny labirynt, trudny do zmiany z oddolnej inicjatywy. Nie zarzucając więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2636

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament