Na przeszkodzie stoi demografia
Na przeszkodzie stoi demografia
KOMENTARZ: Jakich imigrantów potrzebuje Europa
Czy Unia Europejska przekształci się w niedostępną dla imigrantów fortecę? Na to pytanie przywódcy "15" odpowiedzą podczas szczytu w Sewilli 21 - 22 czerwca. Demografowie ostrzegają: to by oznaczało załamanie wzrostu gospodarczego wspólnoty.
Nowy impuls do wzmocnienia ochrony granic Unii dali w ostatnim czasie wyborcy. Sukcesy skrajnej prawicy we Francji, Holandii, Danii, a wcześniej we Włoszech i w Austrii oznaczają jedno: zachodnie społeczeństwa domagają się większego bezpieczeństwa i zmniejszenia napływu imigrantów, a przynajmniej skuteczniejszej ich integracji ze społeczeństwem. W najzamożniejszych miastach Unii, takich jak Rotterdam czy Londyn, imigranci stanowią nieraz 30 - 40 procent mieszkańców. Co gorsza, przybysze wyróżniają się wśród reszty społeczeństwa, bo, jak pokazują statystyki Komisji Europejskiej, większość wywodzi się z obcych kulturowo państw muzułmańskich, Czarnej Afryki i Azji Południowej.
Chcąc zadowolić wyborców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta