Czy skórka warta wyprawki
Czy skórka warta wyprawki
- Spółki gminy Centrum z prywatnymi partnerami
- Cenne tereny powinny być wystawiane na przetargi Od 1992 r. gmina Centrum weszła do 10 spółek prawa handlowego z partnerami prywatnymi. Wniosła do nich aportem grunty o powierzchni ponad 119 tys. mkw., a w zamian uzyskała w tych spółkach udziały o łącznej wartości 270 mln zł. Spodziewany zysk z tych transakcji musi jednak pomniejszać o spłatę roszczeń spadkobierców byłych właścicieli.
Aby móc przekazać deweloperowi - firmie Hines - działkę, gmina musiała zapłacić spadkobiercom byłych właścicieli za grunty pod biurowcem Metropolitan.
- Gmina tworzy spółki w partnerstwie prywatno-publicznym, przede wszystkim po to, by zachęcić inwestorów do działalności na terenie miasta - wyjaśnia Krzysztof Roszkowski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Polityki Gospodarczej Urzędu Gminy Warszawa Centrum. - Inwestorowi takiemu o wiele łatwiej jest przebrnąć przez wiele decyzji administracyjnych i procedur prawnych.
Zawarcie spółki nie jest proste dla żadnej strony. Przeważnie wiąże się to dla nich z dużymi kosztami (np. gmina musi wydać kilkadziesiąt tysięcy zł na założenie spółki, przygotowanie umów przez prawników itp.). Kontrakty liczą nawet po
...
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)
