Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radar w oku

15 lipca 2002 | Prawo | AB

Polemika

Radar w oku

ANTONI BOJAŃCZYK

Łukasz Piotrowski i Bartłomiej Popielarski w polemice ("Rz" z 17 czerwca) z moim tekstem ("Radar w oku", "Rz" z 14 maja) stwierdzają, że pomiar prędkości dla celów postępowania o wykroczenia może się odbywać jedynie za pomocą stosownych urządzeń. Na poparcie tej tezy przytaczają argumenty prawne, z którymi nie sposób się zgodzić.

Zdaniem autorów przepis art. 129 ust 2 pkt 9 prawa o ruchu drogowym , który "upoważnia policjanta do użycia radaru", przyznaje "pewne kompetencje, które policjant ma obowiązek, a nie tylko możliwość wykorzystać".

Otóż uprawnienia, o których mówi wskazany przepis, nie są "obowiązkiem" (bo też uprawnienie nie może nim być), nie są też zawieszone w jakiejś dziwnej próżni prawnej, lecz tworzą paletę prawnie dopuszczalnych środków, umożliwiających policji wykonywanie zadań, które zleciło jej prawo o ruchu drogowym (art. 129 ust. 2 zdanie pierwsze). Te zostały określone w ust. 1 tego przepisu. Należą do nich: czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie. Policyjne prerogatywy zatem tylko uaktywniają się (bądź też mogą się uaktywniać) każdorazowo, w sposób elastyczny, zależny od konkretnej sytuacji faktycznej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2670

Spis treści
Zamów abonament